Doğada Hayatta Kalma: Beslenme Teknikleri

Alışveriş 

 

Alışverişe başlamadan önce doğada kalacağınız süre için planladığınızdan daha fazla yiyecek almanız gerektiğini unutmayın. Bazı durumlarda doğada fazladan kalmanız gerekebilir ve bu dönemde bir de yiyecek telaşına düşmek istemezsiniz.  

Yanınıza alacağınız yiyecekler besin ve enerji değeri açısından oldukça yüksek olmalıdır. Ayrıca yanınızda taşıyacağınız yiyeceklerin farklı özelliklere de sahip olması gerekir çünkü dengeli beslenmeniz önemlidir. 

Havanın durumuna göre farklılık gösterebilir ancak yine de havanın sıcak olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Örneğin et ve tavuk çok hızlı bakteri üreteceğinden bu gibi besinler yerine sucuk tercih edilebilir. Sıcağa dayanıklı olan gıdaların seçimi istenmeyen durumların önüne geçecektir. Bunun için paketli gıdalar idealdir.  

En önemlisi de su! Yaz ya da kış farketmeksizin düzenli olarak su tüketin ve daha fazlasını da her zaman yanınızda bulundurun. 

 

Yiyecekleri Paketleme 

 

Öncelikle yiyeceklerinizin çöplerini yanınızda taşıyacağınızı ve bunu yaparken paketlemeyi en aza indirmenin mantıklı bir tercih olacağını unutmayın. Yiyecekleri genellikle öğünlerine ya da türlerine göre farklı çantalara yerleştirebilirsiniz. Öğle yemeğinizi, tatlınızı ya da sıcak içeceklerinizi kolayca ayırt etmek için etiketleme yapmanız da işinizi birhayli kolaylaştırır. 

 

Yemek Türleri 

Besinler genel olarak temel türlere ayrılır. Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, su ile vitamin ve mineraller. Her biri temel olarak şekere dönüştürülebilir ve enerji üretmek için vücut tarafından yakılabilir. Türlerine göre bazıları hızlı bazıları ise yavaş yakılır. Örneğin: karbonhidratlar proteinlerden ve proteinler de yağlardan daha hızlı yakılır. 

Genellikle yediğimiz birçok yiyecekte bulunan vitamin ve mineraller için, 7-10 günden daha kısa süreli gezilerde özel bir kaynak arayışına girmeye gerek yoktur. Ancak daha uzun geziler ve keşifler için vitamin ve mineral desteği gerekli olmaktadır. 

Doyurucu ve hafif yiyecekler ile beslenmeye dikkat edin. En az ağırlığa ama en fazla besin değerine sahip yiyecekleri seçmek de oldukça önemlidir. Böylece taşıdığınız yük azalır ve hızı bir şekilde doyarsınız. 

 

Yiyecek Listesi ve Öğünler 

Sabah Kahvaltısı 

 

Meyveler: Mesela muz oldukça besleyicidir. Aynı zamanda yürüyüş sırasında kaybettiğiniz potasyumu da hızlı bir şekilde karşılamanızı sağlar. Elma, portakal gibi mevyeler ise size hem zinde tutacar, hem de enerji verir. 

Çay veya Kahve: Kış aylarında doğaya gidiyorsanız yanınızda çay veya kahveden birini mutlaka bulundurun. Sizi soğuktan korur ve gerekli sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. 

Ekmek veya Hazır Pideler: Karbonhidrat içeren bir besin her zaman enerjinizi geri kazanmanızı sağlar. 

Paketlenmiş Vakumlu Peynirler ve Yumurta: Bu şekilde yiyeceği hem kolay bir şekilde taşırsınız hem de gereken protein ihtiyacınızı karşılarsınız. 

Öğle ve Akşam Yemeği 

Öğle ve akşam yemeği için ideal olan seçimler, elinizdeki pişirme ekipmanına ve şartlarına bağlı olarak değişecektir. Kamp yiyecekleri seçerken eğer gerekli malzemeleriniz yoksa pişirmenin gerekli olmadığı besinleri tercih edebilirsiniz. Çubuk kraker ya da benzeri kolay taşınabilir yiyecekler seçilebilir. 

Konserve Ton Balığı: Bu seçenek yeterli pişirme ekipmanı olmayanlar için oldukça iyidir. 

Konserve çorba 

Patates/Makarna: Bu gibi besinler oldukça kolay pişirilebilirken, gerekli karbonhidrat yani enerji ihtiyacınızı da karşılar. 

Meyve suyu 

Bir diğer ihtimal de sıcak taş kullanmanız olacaktır. 

Küçük taşları iyi şekilde ısıtarak sıcak suyunuzu hazırlayabilirsiniz. 

Suyu ısıtacağınız kabın büyüklüğüne uygun birkaç taşınız olsun ve bu taşların hepsini ateşe koyup ısıtın. Yüksek sıcaklığa geldiği zaman sıra ile suyun içine atın, soğudukça çıkarın ve daha sıcak olanı atın. Suyun ısınması biraz uzun sürebilir ancak yaklaşık 30 dakika içinde hazır olur. 

Yine aynı yöntemi et ya da balık pişirmek için de kullanabilirsiniz. Ateşin üstünde, içinde, yanında ısıttığınız taşın üzerinde etinizi pişirebilir ve akşam yemeğinizi lezzetlendirebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One reply on “Doğada Hayatta Kalma: Beslenme Teknikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir